היא אוכלת מספיק? להעיר אותו? נראה לי שנגמר לי החלב – הורות אינטואטיבית

הורות אינטואטיבית

"אני לא בטוחה….  ככה צריך?"
היא אוכלת מספיק?
להעיר אותו?
נראה לי שנגמר לי החלב
אני לא בטוחה שהוא ישן מספיק הוא קם מלא בלילה…

אלו משפטים שנשמעים הרבה בקרב הורים לתינוקות צעירים, הורים שמרגישים חוסר ביטחון, שמחפשים מענה לשאלות.
ולכולם אני עונה את אותו הדבר:  תקשיבו לתינוק- הוא יודע!  
איך?

כי זאת הורות אינטואיטיבית, הורות מהבטן.

הורות אינטואטיבית זה הקול הפנימי שלמעשה יודע, מכוון, מנחה ונותן מענה. הקול שאומר תקשיבו לילד, תקשיבו לתינוק, תקשיבו לטבע. זה האינסטינקט הטבעי שלנו בגידול ילדנו.

הורות אינטואיטיבית היא החיבור לטבע, לקידוד הגנטי, זהו ידע עתיק שהוטבע בנו, בגופנו, בילדנו. כיום הורות כזאת כבר כמעט ואינה נשמעת, במקומה עלה האינטילקט והוא זה שמוביל אותנו כאשר אנו מנסים לקבל החלטות ולתכנן דרכי פעולה.

ההורים כיום "זקוקים" לספרים, מאמרים, מחקרים והוכחות, מומחים ויועצים כדי וכל זאת כדי שיגידו להם איך לנהוג כהורים. אבל אתם יודעים, עם כל ספרי ההדרכה שפורסמו מסביב חשוב לזכור דבר אחד: התינוק שלך עוד לא קרא את הספר הזה. וזה מתחיל כבר מהרחם- הוא לא קרא מה התאריך המדויק שבו הוא "צריך" לצאת (ואם לא, יזרזו אותו ואת התהליך). הוא לא קרא מה הן הציפיות ממנו לתפקוד באיזה סדר וקצב הוא צריך להתפתח. הוא לא קרא שהוא "צריך" לאכול כל שלוש שעות ולא לפי דרישה ואז לרווח הנקות או להוסיף תמ"ל כי האחוזון לא מושלם. והוא לא קרא שבגיל מסויים הוא צריך לפתח עצמאות וללמוד להסתדר בלעדינו שמה רחמנא לצלן לא יפתח "הרגלים" רעים, הוא לא קרא באיזה  גיל הוא צריך להיגמל מחיתולים (להיגמל? הוא מכור?) או באיזה גיל הוא חייב להתחיל לאכול מוצקים.

אבל אתם יודעים מה? הוא יודע, התינוק יודע ואנחנו רק צריכים להקשיב ♥.

הוא יודע מתי הוא רעב ומתי שבע, מתי להתהפך, מתי לזחול, ללכת ובאיזה סדר. הוא יודע מתי הגוף שלו מוכן לעכל מזון מוצק, הוא יודע מתי הוא מוכן להתרחק מאיתנו ואז לחזור. הוא יודע למה הוא זקוק כדי להירגע, ולמה הוא זקוק כדי כדי לישון. צריך רק להקשיב לו. לא להפריע לו לגדול, לא לזרז אותו להתפתח, לא להכניס אותו לתבניות ולהיזהר לא להשליך עליו את הפחדים שלנו ולקלקל אותו בציפיות שלנו. המסר שלי הוא שישנם דברים שמצריכים הבשלה ולא הנחייה או לימוד. ובזמן שמוחו של הילד וגופו מבשילים, יש לנו ההורים את הזכות והאפשרות לתווך ולכוון ממקום רך אמפתי ומקרב.  ניופלד כתב זאת כל כך יפה "נראה שאיבדנו מגע עם העקרונות הבסיסיים ביותר של הצמיחה. אילו ניסינו למשוך את הצמחים כדי שיבשילו, היינו מסכנים את שורשי ההקשרות שלהם ואת פריחתם."

להשיב לעצמנו את עוצמתנו הבסיסית כיולדות, נשים ואמהות.

אז איך קרה שהגענו למצב בוא אנחנו כבר לא סומכים על עצמנו? מצב שאנו לא מקשיבים לתינוק אלה לכל מיני קולות מסביב?

את הידע הזה איבדנו כאשר עזבנו את העולם השבטי. ואיתו עזבנו את מערכת התמיכה הטבעית שלנו. שכן, אכן "צריך כפר שלם לגדל ילד". כחלק מהשבט, היינו מקבלים באופן טבעי ומתמשך את התמיכה וידע בהריון, ליווי נשי רצוף לאורך כל הלידה וכמובן אחריה. היינו מוקפים משפחות וילדים, למדנו מהם ונתמכנו על ידיהם. כל המידע שהיינו זקוקים לו היה מול העיניים. היום אנחנו יכולים למצוא עצמנו אבודים ובודדים במערכה. אנחנו לא יודעים תמיד למה לצפות ואיך להכיל. הסביבה לוחצת, רועשת, מציפה במידע מנותק. ההורים חוזרים הביתה מבית החולים עם תינוק חדש (ראשון שני שלישי…) והצורך שלהם בהכוונה ותמיכה אינו נפסק. ואין את חוכמת השבט להזכיר לנו, מה טבעי לילד, מה הצרכים שלו, איך להקשיב לו, לאם, לריקוד העדין ביניהם…

על ידי תרגול והכוונה תוכלו למצוא את הקול הפנימי שלכם ולסמוך על האינטואיציות שלכם. למעשה, בעזרת למידת גישת "הורות אינטואיטיבית" תרכשו כלי להתמודד עם כל קושי או דילמה שאתם נתקלים באתגרי ההורות היומיומיים.

"הורות אינטואיטיבית" מלמדת מה היא היקשרות נכונה לתינוק וכמה היא חשובה, כיצד להקשיב לתינוק/פעוט, כיצד לעטוף אותו בחום אהבה ביטחון ולספק תחושת שייכות. פיתוח התובנה וההבנה כיצד למעשה הטבע תכנן את התינוקות שלנו (על שינה מפוצלת שמעתם?) ובכך לגשר ברכות בין מה שטבוע בנו לבין החיים שלנו כיום בחברה המערבית. אנחנו לא נהיה הפסל שמפסל את הילד לצורה שהוא רוצה, אנחנו נבחר להיות הגנן שזורע, משקה מטפח, ומקנה את כל התנאים לילד לנבוט לצמוח ולגדול לצמח היפה שהטבע תכנן. זאת במטרה לאפשר לילדנו להיות אדם עם כוחות ותעצומות להתגבר על מכשולים, לגדול להיות אדם חברותי ואמפטי ששומר על ערכיו והזהות האישית שלו, שמסוגל להיות רחוק מאיתנו עצהורות אינטואטיבית מאיה סופרמאי, לפרוש כנפיים ולא לאבד את הקשר החזק איתנו.

אני מאחלת לכם גידול ילדים בנחת, אהבה וקרבה

הורות אינטואטיבית

מאיה סופר MSW, ליווי הריון פרטני והנחיית הורים בגישה האינטואיטיבית.
050-570-6031

מאיה סופר – הורות מהבטן
www.mayasofer.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *