מחקרים חדשים בודקים איך וירוס הקורונה יכול להשפיע ולהיות מושפע מהנקה וחלב אם.

מחקרים חדשים בודקים איך וירוס הקורונה יכול להשפיע ולהיות מושפע מהנקה וחלב אם

האם התרופה לקורונה תגיע מחלב אם?

יתכן וחלב אם תומן בתוכו מידע חשוב ופורץ דרך לגבי וירוס הקורונה. אנחנו צועדים בתוך מציאות חדשה והרבה שאלות עולות לגביה, חוקרים עובדים במרץ לנסות למצוא חיסון לוירוס, למצוא טיפול יעיל, שום כיוון לא נפסל. עם כל ההשפעות על קירבה והסיכוי להדבקה נושא ההריון וההנקה עלו מיד.
ארגון הבריאות העולמי פירסם הנחיות להנקה עם חשש או נשאות לקורונה והוסיף את ההקדמה הבאה:
"הנקה מגנה על הילודים מפני חולי ומסייעת גם בהגנה עליהם לאורך כל ינקותם ובילדותם. הנקה יעילה במיוחד כנגד מחלות זיהומיות מכיוון שהיא מחזקת את מערכת החיסון על ידי העברת ישירה של נוגדנים מהאם. כמו בכל המקרים המאושרים או החשודים ב- COVID-19, אמהות עם כל תסמין, המניקות או מתרגלות מגע עור-עור, צריכות לנקוט אמצעי זהירות."

בדיוק הסגולות הנפלאות הללו של חלב אם דוחפות את החוקרים לבדוק:
האם ניתן ליצור טיפול יעיל או חיסון מתוך חלב אם?
האם COVID-19 מועבר דרך חלב אם?
האם חלב אם יכול להגן על תינוקות מפני COVID-19?

האם ניתן ליצור טיפול יעיל או חיסון מתוך חלב אם?

החוקרת הרפואית דר' רבקה פאוול, מבקשת מאמהות לתינוקות שזה עתה נולדו לתרום חלב אם למחקר שלה, בתקווה לנתח את כוחות הריפוי שלו. הבקשה יוצאת הדופן הופצה ברשתות החברתיות, ודר' פאוול הוצפה במתנדבות. היא בוחנת האם נוגדנים הנמצאים בחלב אנושי יכולים להגן על תינוקות – ואולי אפילו מבוגרים יום אחד – מפני נגיף הקורונה.
"יש שם הרבה נשים מניקות אשר נדבקות ומוכנות לתרום חלב – אני יכולה לומר לך כי יש לי מאות מיילים של אנשים שרוצים להשתתף, ורבים מהם אמרו שהם סבלו מאוד מזיהום חשוד או קיבלו תוצאה חיובית, "מספרת פאוול.
פאוול, אימונולוגית, מסבירה כי חלב אם מלא בחלבונים עוצמתיים, המכונים נוגדנים, הנלחמים במחלות שיכולים לעזור להגן על תינוקות כנגד זיהומים נגיפיים, כמו חצבת ואבעבועות רוח – וזו חלק מהסיבה לכך שרופאים מפצירים באמהות חדשות להניק אם הן מסוגלות. כעת, פאוול חושבת שתכונות אלו של חלב אם יכולות להוביל את המדענים לטיפול יעיל נגד COVID-19.
למרות יתרונותיו הבריאותיים הידועים עבור ילודים, חלב אם אנושי לא נחקר רבות לצורך השימוש בו מחוץ להתפתחות התינוקות. "זה מעולם לא נעשה עם SARS, זה מעולם לא נעשה עם MERS ואפילו לשפעת, שנחקרה רבות", אומרת פאוול. "הנתונים על הגנת החלב הם למעשה דלילים, למרבה הצער."

שקית לאיחסון חלב אם DYN

נשים התורמות למחקר מתבקשות להקפיא את חלב האם שלהן כל כמה שבועות, בתקווה לעקוב אחר הנוגדנים לאורך זמן ולהמשיך לאסוף דגימות במהלך השנה הבאה. השלב הראשון יהיה לחפש נוגדנים בחלב של נשים שאישרו כי נדבקו בנגיף הקורונה. לאחר מכן, היא תנתח את הנוגדנים האלו כדי לגלות בדיוק כמה טוב הם מתפקדים כרוצחי נגיפים. אם הכל יתקדם כפי שהיא מקווה, תמצא דרך לזקק את הנוגדנים מתוך החלב ולטפל בעזרתם בחולים.
מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) אישר את השימוש בפלזמה ממחלימים לטיפול בחולים בנגיף הקורונה, על כל מקרה לגופו. טיפול כזה אושר גם בארץ ובמדינות נוספות בעולם. בדומה לחלב אם, גם הפלזמה מלאה בנוגדנים ותאי חיסון, אותם ניתן להחדיר לזרם הדם של אנשים נגועים בכדי לעזור להם להילחם בנגיף.

בהשוואה לנוגדנים הנמצאים בפלסמה בדם, פאוול חושבת כי יתכן ולחלב יתרון משמעותי – הודות לגורם מיוחד אחד הנקרא אימונוגלובולין A (IgA) אשר עמיד במיוחד בפני התקפות. IgA מהווה 90% מתכולת הנוגדנים בחלב אנושי.
השאלה המניעה את המחקר של פאוול היא: "אם נגלה שיש נוגדנים חזקים באמת בחלב, האם ניתן להשתמש באלו בצורה טיפולית בדרך שבה בי"ח הר סיני ובתי חולים אחרים משתמשים כעת בפלזמה ממחלימים – כדי לטפל באנשים שהם באמת חולים? "
יתכן ובחלב אם נמצא הפתרון, אומרת פאוול, "ואני לא חושבת שצריך להתעלם ממנו".

האם חלב אם יכול להגן על תינוקות מפני COVID-19?

חשוב מאוד שחוקרים לא יתעלמו מהנוגדנים החזקים בחלב אנושי, כך אומר דר' לארס בודה מנהל ארגון MOMI CORE של אוניברסיטת קליפורניה בסאן דייגו, או קרן לרסון-רוזנקוויסט אם-חלב-פעוט מרכז למצוינות במחקר. הוא תיאר את חלב האם כ"קסם" לא פעם.
"יש שם עוד כמה דברים שהם מרכיבי קסם אשר עושים יותר מאשר לעזור לתינוק לגדול", הוא אומר, "הם באמת מגנים על התינוק והאם מפני מחלות שונות ומגוונות, מפני פתוגנים מסוימים, מחיידקים וגם מוירוסים. כאן באמת מתחיל הסיפור, זה ה'למה' אנו כל כך מתעניינים בנושא זה כשאנחנו מגיעים לווירוס קורונה."
בדומה לפאוול, דר' בודה חוקר האם חלב אם יכול להגן על תינוקות מפני COVID-19 ובודק האם נשים יכולות להעביר את הנגיף לתינוקות שלהן דרך חלב אם. (יש לו הרבה חלב, בזכות מאגר הביולוגיה של האוניברסיטה, שלדבריו נשים הציפו לאחרונה בדגימות.) בעוד שתינוקות וילדים קטנים לא נדבקים ב- COVID-19 באותה קצב של המבוגרים, הם עדיין יכולים להיות נשאים עבור הנגיף ועלולים לסכן את המבוגרים המטפלים בהם.
"ההבנה כיצד פועלים רכיבים אנטי-ויראליים אשר פוטנציאלית מגנים על תינוקות, יעזורו לנו בפנדמיה הבאה," אמר בודה. "אבל תארו לעצמכם, נוכל לבדוק בחלב אם האם אמא נגועה מייצרת מרכיבים אנטי-ויראליים – נוגדנים, אוליגוסכרידים, מה שזה לא יהיה – ואז להשתמש בידע הזה כדי להפוך את אותם רכיבים באופן סינטטי, וזה בהחלט אפשרי, על מנת להשתמש בזה כדי לטפל מבוגרים."

במאמץ מתואם עם מעבדות מחקר אחרות של חלב אם אנושי, MOMI CORE מפתחת פרוטוקולי איסוף דגימות וניתוחן כדי לקבוע האם הנגיף קיים בחלב אם או לא. טכנולוגיות אלה יהיו זמינות למחקרים קליניים המתוכננים ב- UC סן דייגו ובמקומות אחרים. במקביל, MOMI CORE פועלת בשיתוף עם וירולוגים ומומחי מחלות זיהומיות של UC סן דייגו בכדי לסקור את רכיבי חלב האם על פי התכונות האנטי-ויראליות הפוטנציאליות שלהם.
"יש לנו נתונים מוגבלים מאוד על ההשפעה של ההנקה ועל הביו-אקטיביות של חלב אם על COVID-19, אך עלינו לברר זאת כדי לסייע בהפסקת המגיפה", אמר בודה. "בזמנים יוצאי דופן אלה, אנשי מקצוע בתחום הבריאות זקוקים למידע אמין כדי להגן על ההנקה וגם בכדי להבטיח את בריאותן של האמהות המניקות וילדיהן."

בתקווה אמיתית כי התשובה תמצא במהרה וימצא פתרון יעיל לוירוס הקורונה ונוכל להלך בעולם ביתר חופשיות. ניתן בינתיים להתעודד כי הוירוס מעודד מחקרים חדשים לתוך סגולותיו של חלב האם וההנקה, בטוח שנגלה דברים מופלאים.

תמונה ראשית: בתמונה זו שצולמה ב-16/08/2012, קאלי פיצ'ל, טכנאית מעבדה בבנק החלב של ניו אינגלנד בניוטונויל, מסטיוסס. pours  מוזגת חלב אם אשר נתרם לתוך מיכל חדש donated  כהכנה לפיסטור.(AP Photo/Elise Amendola)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *